Bez wątpienia obecna ekonomia nie byłaby tak łatwa do obserwowania, gdyby nie giełda. Rzecz jasna większość krajów ma własne giełdy, jakkolwiek można śmiało ogłosić, że giełda jest globalna. Wartość surowców oczywistych wyrażana jest w skali makroekonomicznej dla wszystkich uczestników gry. A albowiem co poniektóre przedsiębiorstwa zarejestrowane są na rzeczowej giełdzie, to spadki na jednej nie muszą zawsze wyciskać się piętnem na innej. Pomimo wszystko jest to powszechna ekonomia a kapitał nie ma narodowości, często Tobie sami inwestorzy mają swoje udziały w firmie działającej na giełdzie w Nowym Jorku, Tokio i w Londynie.

A to oznacza, że złe nastroje przenoszą się na wycofywanie kapitału ze wszystkich korporacji, w następstwie tego traci się zazwyczaj jednocześnie. Kiedy załamuje się amerykańska koniunktura giełdowa, rezultaty tego widać na całym świecie. I to co jeszcze niedawno wydawało się najogromniejszym ekonomicznym osiągnięciem czasów dziś może pogrążać na dno całe kraje. Giełda coraz to częściej zaskakuje nawet najogromniejszych ekonomistów.

Na rynku giełdowym wybitnie łatwo jest się dzisiaj wzbogacić, nawet w ciągu jednej doby. Wobec tego tak dużo osób interesuje się dziś giełdą i każdy, kto zarobi swój pierwszy milion na wolnym rynku, zapewne nie będzie pragnął robić nic innego aniżeli kupować akcje. A akacje to droga do przejmowania całych spółek, obejmowania zarządu w najprawidłowiej zapowiadających się przedsiębiorstwach.

Przejęcia nie zawsze są jednak wynikiem polityki rozmów handlowych, gdzie właściciel firmy ma pełne prawo nie sprzedać swojej firmy. Giełda pełna jest spółek, które są godne mniej aniżeli tygodniowy przychód niejednego inwestora. Może w związku z tym on, jeśli tylko zapragnie, dokładnie wydrzeć jednostkę z rąk dotychczasowego właściciela. Nieraz proces ten zabiera niezmiernie niemało energii oraz czasu, jest prawie niemożliwy do wykonania w przypadku firmy, jakiej blisko 100 procent akcji należy do jednego człowieka. Jednakże w spółkach z ogromnym zarządem podkupywanie powolne pakietów akcji oraz przejmowanie władzy jest łatwe i zapewnia nadzwyczaj właściwe oraz zauważalne efekty.

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz