Nie każdy z nas rodzi się przedsiębiorcą. Część z nas jest po prostu stworzona do pracy na etacie, w większej bądź mniejszej jednostce gospodarczej, z lepszym czy też gorszym szefem, wykonując mniej bądź też o wiele bardziej interesujące zajęcia, dzień po dniu, tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu, rok po roku. Od poniedziałku do piątku, od ósmej do szesnastej, osiem godzin dziennie, czterdzieści godzin tygodniowo. Duża grupa z nas taki schemat nie jedynie nie przeszkadza, jednak jest wprost praktyczny i pozwala prowadzić uporządkowane życie, na średnim poziomie, bez większego stresu lub niepewności o przyszłość. Są niemniej jednak pośród nas ludzie, którzy nie godzą się z takim sposobem życia, ludzie, którzy potrzebują poczucia samodzielności, odpowiedzialności za własny los oraz tej kapki adrenaliny połączonej z niepewnym jutrem. To naturalnie Ci ludzie prędzej lub następnie decydują się na założenie prywatnej aktywności gospodarczej.

Żeby stać się autentycznym, odnoszącym sukcesy przedsiębiorcą oraz założyć własny biznes, oprócz powyższych cech trzeba posiadać w głównej mierze należyty pomysł, który wyróżni nas z setek tysięcy innych firm. Fajne są opcje dotacji – więcej na dotacje na inwestycje. Zdarza się, że poprawny pomysł kiełkuje latami, by w końcu zobrazować się z kompletną mocą oraz dać impuls do działania. W innych przypadkach pomysł na biznes przychodzi całkiem niespodziewanie, znikąd, oraz olśniewa niczym błyskawica. Decydując się na realizację pomysłu oraz założenie własnego przedsiębiorstwa, trzeba pamiętać, że oznaczać to będzie dużo, a może nawet jeszcze znacznie więcej wyrzeczeń. Pierwszym bestialskim zderzeniem z rzeczywistością jest biurokracja związana z założeniem własnej aktywności ekonomicznej. Następne rządy obiecują ideę jednego okienka, ale w praktyce proces zakładania firmy to ciągle niekończące się wizyty w urzędach, wypełnianie setek druków, składanie dziesiątków podpisów.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że przejście tego etapu to dalej tylko wierzchołek góry lodowej. Żeby jednostka gospodarcza zaczęła przynosić zyski niezbędne są wielkie inwestycje i nie chodzi jedynie o pieniądze, lecz przede wszystkim o czas. Zapominamy o ośmiogodzinnym dniu pracy, wolnych wieczorach, weekendach oraz urlopach. Prowadzenie, a głównie rozkręcanie własnej aktywności gospodarczej to biznes dwudziestoczterogodzinny, nie uznający przerwy oraz wypoczynku. To życie na najwyższych obrotach, bezsenne noce i zaniedbane życie rodzinne i towarzyskie. Im więcej niemniej jednak włożymy w jednostkę na początku, tym znacznie więcej profitów przyniesie ona w przyszłości.

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz