Projektowanie oraz późniejsze wykonanie domu drewnianego przypomina budowę sztampowego domu z cegły. W pierwszej kolejności tworzony jest szkielet i podłogi oraz dach. W międzyczasie położone są wszystkiego rodzaju instalacje, od gazowych, przez hydrauliczne po elektryczne. Ich wykonanie proponuje w większości wypadków ta sama firma, która absorbuje się wykonaniem samego domu. Znaczącą różnicą budowy domu drewnianego od sztampowego jest czas wykonania.

Firmy zajmujące się domami z drzewa reklamują na swych stronach internetowych Olsztyn – Naturalnedrewno.pl zaskakująco szybki czas montażu pojedyńczego domu, który wynosić może zaledwie kilka tygodni! Drewnem, użytkowanym w budowie drewnianych mieszkań, jest najczęściej sosna, lub też świerk. Dopuszczalne są, jednakże, wykonania także z innych rodzajów drewna. Dach wykonywany jest z przeróżnego typu materiałów, między innymi: blachodachówki, strzechy naturalnej, dachówki ceramicznej, gontów bitumicznych, gontów drewnianych.

Bale, z których konstruowane są domy drewniane mają grubości od 32 do 120 milimetrów. Możliwa jest również budowa domu z, tak zwanych, bali klejonych. Domy drewniane mają ciąg zalet. Istotną z nich jest samo drzewo, jako materiał budowlany. Jest ono pod każdym względem naturalne oraz ekologiczne, co korzystnie wpływa na samopoczucie mieszkańców i stwarza niesztampowy klimat wnętrza. Jest także wartościowe dla środowiska naturalnego. Drugą z zalet jest sama waga budynku z drewna, która jest sporo niższa aniżeli waga stereotypowego domu.

To właśnie dzięki temu tworzenie fundamentów domu żąda niemało mniejszego nakładu pracy, a tym samym mniejszych środków finansowych. Także transport drewna jest dużo mniej kłopotliwy, aniżeli transport innych materiałów budowlanych. Krótki czas budowy, o którym zostało już wspomniane, to kolejna niezmiernie duża zaleta domów budowanych z drewna. Są w stanie one być konstruowane też w zimie, dzięki, tak zwanej, suchej technologii. Do ich budowy niepotrzebne jest ani tynkowanie, ani murowanie. Domy drewniane, dzięki stosowanym w nich technikom, są także niesłychanie poprawnie ocieplone, co oddziałuje na zmniejszenia kosztów ogrzewania budynku. Domy takie, dzięki lekkiej konstrukcji łatwo się też przebudowuje.

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz