Od kilku lat sporych uznaniem wśród nowożeńców cieszą się totalnie odmienne od pospolitych sesje zdjęciowe. Przeważnie pracują przy nich artyści fotografowie, którzy przygotowują całkowitą dokumentację zdjęciową obejmującą przygotowania do ślubu, samą ceremonię oraz wesele.

Fotografia ślubna w całkiem innym wymiarze – szpilki panny młodej niedbale spoczywające na podłodze, minione poprawki sukni ślubnej, florystka przyrządzająca bukiecik, pudełko z obrączkami – i wiele, dużo innych detali zatrzymanych w kadrze, a stanowiących całość. Również sama ceremonia weselna pokazywana jest w inny sposób – wstrząsające zbliżenia, np. wyłącznie na ręce pary młodej z obrączkami, fragmenty kościoła z jakimkolwiek przykuwającym wzrok elementem, przypadkowe lecz niezwykle wyraziste tło dla nowożeńców. Fotografia ślubna, nadzwyczaj nowatorska, pokazująca wyjątkowość uroczystości, zatrzymująca chwilę w miejscu, na zawsze.

Dawne fotografie były niezmiernie statyczne, bez emocji, tylko i wyłącznie dokumentujące zaistniały fakt. Dopiero co poślubieni małżonkowie w odcieniu sepii. Miarodajnego dnia obserwowałam album fotografii ślubnych córki moich przyjaciół, który prawdę powiadając oczarował mnie. Kompletna sesja zdjęciowa przygotowana była przez jednego z artystów fotografików młodego pokolenia. Dopiero tutaj ujrzałam, jaką drogę fotografia ślubna przeszła od dostojnej, eleganckiej sepii do zatrzymanej w kadrze dynamiki ruchu oraz energii – przetestuj sesje ciążowe Wrocław. Nie było wybranego planu do ekspozycji nowo poślubionych małżonków.

Sesja zdjęciowa wyszła na ulicę, gdzie w pospolitym ruchu, gwarze, pośród pędzących samochodów, pędzących się przechodniów zjawiła się młoda para, jakby przekazana z innego świata. W głównej mierze zdjęcia były zachwycające poprzez uwiecznienie na nich wręcz niesamowitego kontrastu – świetnie ubrana młoda para w bieli i czerni, radosna i świętująca swój dzień, na tle gonionych ludzi, pędzących wozów codziennej rzeczywistości. Fotografia ślubna potrafiła te dwa światy połączyć w fantastyczną całość. Wydawałoby się, że miejski ruch nie jest porządnym tłem dla śnieżnobiałej sukni, niemniej jednak zdjęcia wykonane o zmierzchu, z refleksami samochodowych reflektorów w tle z pewnością będą zapamiętane przez oglądających.

Podobne publikacje: