Uniwersalnie twierdzi się, iż pneumatyka wykorzystywana jest w głównej mierze przez branżę budowlaną. Układy pneumatyczne są albowiem instalowane przede wszystkim w koparkach oraz dźwigach – żurawiach. Jeśli jednakże bliżej przyjrzymy się tej dziedzinie, wtedy szybko zauważymy, iż pneumatyka w rzeczywistości ma o wiele szersze wykorzystanie. Pneumatyka jest w stanie tworzyć machiny nie tylko na potrzeby sektora budowlanego. Układy pneumatyczne są także montowane w ekwipunkach górniczych, rolniczych oraz przemysłowych. Dosyć ważne znaczenie pneumatyka odgrywa również od niedawna w branży transportowej.

Układy pneumatyczne można odszukać też w podwoziach samolotów oraz w układach kierowniczych aut typu wywrotki. Z całą pewnością można w takim razie stwierdzić, że dzisiaj dzięki hydraulice siłowej funkcjonuje niezwykle dużo machin i sprzętów. We wszystkich układach hydraulicznych najważniejszą rolę odgrywa ciecz hydrauliczna, a obok niej również pompy hydrauliczne, filtry, uszczelniacze oraz siłowniki hydrauliczne.

Pneumatyka jest dziedziną opierającą się w kluczowej mierze na opracowywaniu oraz używaniu układów pneumatycznych. Mogą być one montowane w wielu rozmaitych sprzętach, pomiędzy innymi w urządzeniach budowniczych oraz przemysłowych – sprawdź siłownik pneumatyczny. W każdym jednak wypadku muszą być rzetelnie zaprojektowanie. Projektowanie układów nie jest bezproblemowe, zwłaszcza, iż do ich tworzenia używanych jest wiele przeróżnych części. Kluczową rolę wydaje się odgrywać tak nazywana ciecz, jednak obok niej istotnymi elementami są też pompy hydrauliczne, uszczelniacze, filtr, siłowniki hydrauliczne, przewody oraz zawory regulujące dopływ cieczy.

Pneumatyka jest branżą opartą na układach hydraulicznych, w jakich kluczowa energia odbierana jest za pośrednictwem siłowników hydraulicznych (w niektórych wypadkach może być ona odebrana też przez specjalne cylindry). Do stworzenia poprawnie działających układów pneumatycznych wartościowych jest więc wiele ważnych detalów, bez których ani rusz.

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz