Wentylator jest narzędziem, jakie potocznie powiadając, używane jest do schładzania pomieszczenia. Jeżeli klimatyzacja nie jest przebiegiem chłodzącym, jedynie zezwalającym na utrzymanie maksymalnego klimatu w danym pomieszczeniu, to klimatyzator jest sprzętem, dzięki jakiemu to bardzo dobre utrzymanie klimatu jest dopuszczalne. Za jego pomocą akceptowalna jest klimatyzacja – znacznie więcej na instalowanie rekuperacji. Wentylator składa się z trzech nadrzędnych części, to znaczy skraplacza, sprężarki i parownika. Parownik oraz skraplacz na dodatek wyposażone są w wentylator. Parownik jest częścią rozmieszczaną wewnątrz pomieszczenia, natomiast wentylator promieniowy wymusza na nim obieg powietrza. Na parowniku ochładza się powietrze z klimatyzowanego pokoju, oddając w ten sposób ciepło okólnemu czynnikowi chłodniczemu – cyrkuluje on w obiegu zamkniętym. Gaz, który jest czynnikiem pośrednim, zostaje sprzężony w sprężarce, co powoduje wzrost jego temperatury.

Gaz ulega skropleniu oraz przekształca się w ciecz, jaka trafia do elementu rozprężonego. Kiedyś, niesłychanie w szeregu przypadków zdarzało się, iż pojęcie klimatyzacji było mylone z pojęciem wentylacji. Są to dwa, całkiem inne zagadnienia. Klimatyzacja, jak już wcześniej napomknięto, jest procesem, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie wyśmienitego, maksymalnego dla ludzi, klimatu w danym pomieszczeniu. Tudzież wentylacja jest kompletnie innym procesem. Klimatyzacja dostosowuje temperaturę, wilgotność i przepływ powietrza, tudzież wentylacja gwarantuje jego wymianę, zanieczyszczonego, na czyste. W trakcie tego procesu następuje wymiana. Wyróżnia się wentylację naturalną i mechaniczną. Tą naczelną bezwiednie wykorzystuje wielu ludzi.

Polega na normalnym otworzeniu okna, a też spowodowaniu przeciągu. Tak oznaczane, potocznie, wietrzenie, naturalnie umożliwia wymianę zanieczyszczonego powietrza na oczyszczone. W wysokich budynkach stosowanie przeciągów może być dosyć uciążliwe, wobec tego regularnym zastosowaniem jest w takich przypadkach wentylacja mechaniczna. Nie naraża na przeziębienia.

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz