Dziś wielokrotnie spotykanym zjawiskiem i usługą jest cloud computing, co w tłumaczeniu na język polski świadczy nic innego jak serwer w chmurze. Co to jednakże jest oraz co on właściwie świadczy? Usługi cloud koncentrują się wokół maksymalizacji efektywności wspólnych zasobów – znacznie więcej na co to jest wirtualizacja.

Zasoby chmury są zazwyczaj dzielone nie wyłącznie przez wielu użytkowników, jednakowoż również prężnie przydzielone na żądanie. Termin przejście do chmury, nieraz spotykany w tym wypadku odnosi się też do odejścia stereotypowego modelu CAPEX, który świadczy zakup dedykowanego sprzętu oraz deprecjonowanie go na pewien czas, do modelu OPEX, czyli korzystania ze wspólnej infrastruktury chmury i płacenie tylko jak ktoś jej używa. Zwolennicy sugerują, że usługa cloud zezwala firmom uniknąć wielu kosztów infrastruktury, a skupić się na projektach. Do tego sugerują też, że opcja ta pozwala przedsiębiorstwom na to by ich aplikacje działały szybciej, należycie oraz przede wszystkim wymagając mniej konserwacji, co znowu pozwala jej prędzej przystosować ewentualne zmienne, zwłaszcza nieprzewidywalne w biznesie. Uruchamiamy Windows w trybie awaryjnym.

Żeby tego dokonać, restartujemy naszą najlepszą maszynę. Już po restarcie, jednak przed załadowaniem się systemu Windows, przyciskamy przycisk F5 by wejść w tryb wyboru rozruchu systemu i opcje awaryjne. Zobaczymy tam między innymi opcje, tryb awaryjny, tryb awaryjny z obsługą sieci, ostatnia korzystna znana konfiguracja, ostatnie działające ustawienie, uruchom system Windows standardowo. Wybieramy tryb awaryjny oraz czekamy na zaokrętowanie się pulpitu awaryjnego. Jeżeli wszystko wykonamy przyzwoicie, komputer wznowi działanie, ale co jeżeli nie?

Nierzadko bywa, że komputer się po prostu popsuje i wszelkie dane znikają. Niekiedy tak się właśnie dzieje. W takim wypadku mogą nam się przydać serwery internetowe czy tak zwany serwer w chmurze, jaki jest niczym innym jak internetowym dyskiem, na którym możemy przechowywać wymagane nam dane. To bardzo solidne rozwiązanie nie tylko ze względu na bezpieczeństwo w trakcie awarii, jakkolwiek przede wszystkim kiedy nie ma nas w domu a pragniemy skorzystać z zasobów naszego dysku. Wystarczy zalogować się na innym komputerze i korzystać.

Podobne publikacje: