Każda przyszła mama ma zmartwienia — ale jeśli lęk zaczyna Cię przytłaczać, ważne jest, aby nauczyć się go kontrolować lub szukać pomocy.Niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem po raz pierwszy, czy powiększasz swoją rodzinę, walczysz o zajście w ciążę lub masz szczęście bez próbowania, dziewięć miesięcy ciąży może budzić różnego rodzaju obawy.

Możesz się zastanawiać: dlaczego dziecko kopie tak dużo… a może tak mało?

Jak zniosę bóle porodowe, o których tyle słyszałam? Jak mogę być dobrą matką, jeśli nie mam pojęcia, jak to jest opiekować się niemowlęciem? To normalne zmartwienia, ponieważ dołączenie do klubu matek po raz pierwszy oznacza, że ​​będziesz mieć mnóstwo pytań, na które odpowiedzieć może tylko doświadczenie. Zobacz więcej na stronie https://www.sw.gov.pl/strona/zaklad-opieki-zdrowotnej-w-bialymstoku

W rzeczywistości prawie każda kobieta – za tym dziecięcym brzuszkiem i „ciążowym blaskiem” – jest trochę niespokojna, zmartwiona lub niezdecydowana w odniesieniu do jakiegoś aspektu ciąży, porodu lub rodzicielstwa.Ale kiedy niepokój powinien być powodem do niepokoju? A jak można go leczyć w czasie ciąży? Odpowiedzi to informacje, które powinna usłyszeć każda oczekująca kobieta.

Jaka jest normalna ilość lęku przed ciążą?

Lęk jest nie tylko częścią bycia w ciąży, jest częścią bycia człowiekiem. Wszyscy się martwimy, a ciąża często może te zmartwienia potęgować. Badania pokazują, że około 15 procent kobiet w ciąży ma zaburzenia lękowe, mniej więcej tak częste jak depresja podczas ciąży. Niektóre kobiety — zwłaszcza te, które wcześniej straciły ciążę lub miały problemy z płodnością — martwią się, czy ich dzieci są zdrowe. Inni mogą martwić się, czy będą dobrymi rodzicami, jak zmienią się ich relacje z partnerami, jak rodzeństwo zareaguje na narodziny dziecka lub finansowe aspekty posiadania dziecka.

Nawet jeśli martwisz się tymi wszystkimi rzeczami, to też jest normalne.

Ale jest różnica między normalnym zamartwianiem się a wszechogarniającym lękiem podczas ciąży, znanym również jako lęk przedporodowy. Nadszedł czas, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli lęk uniemożliwia Ci koncentrację, powoduje problemy z funkcjonowaniem, skrajną panikę lub powoduje pewne objawy fizyczne, w tym szybkie bicie serca i duszność.

Jakie są oznaki i objawy lęku podczas ciąży?

Oto objawy poważniejszego lęku w czasie ciąży:

• Doświadczanie częstego poczucia paniki, strachu lub niepokoju

• Niezdolność skoncentrowania się na codziennym życiu

• Problemy z funkcjonowaniem w pracy lub w domu

• Masz obsesyjne myśli

• Nie cieszenie się rzeczami, które kiedyś Cię uszczęśliwiały

•Palpitacje serca

•Napięcie mięśni

• Szybki oddech (hiperwentylacja) lub duszność (co jest normalnym objawem ciąży, więc nie martw się, jeśli nie zauważysz żadnych innych objawów lęku przed ciążą)

• Ten poziom niepokoju wykracza poza normalną, codzienną formę zamartwiania się — ale leczenie może pomóc.

Co powoduje niepokój podczas ciąży?

Lęk w czasie ciąży jest skomplikowanym stanem – którego nawet naukowcy nie do końca rozumieją – który może mieć więcej niż jedną przyczynę.Może to być spowodowane podstawowym problemem zdrowotnym, takim jak cukrzyca, problemy z tarczycą lub przewlekłym bólem, lub może to być choroba dziedziczna, ponieważ lęk może występować w rodzinie.

Może też wynikać z lęku przed porodem (mogłaś słyszeć przerażającą historię z pokoju porodowego) lub ze stresującej sytuacji w domu lub w pracy (np. problemy w związku lub kłopoty finansowe). Może to być nawet wywołane przez samą ciążę, zwłaszcza jeśli była nieplanowana.Niezależnie od tego, co kryje się za tymi uczuciami lub myślami, wiedz, że lęk podczas ciąży jest stanem chorobowym — nie jest wynikiem niczego, co zrobiłeś.

Jakie są czynniki ryzyka lęku podczas ciąży?

Prawie każdy może rozwinąć lęk podczas ciąży. To powiedziawszy, istnieje kilka kryteriów, które zwiększają ryzyko ciężkiego zaburzenia lękowego, co oznacza, że ​​powinieneś zwracać szczególną uwagę na to, jak się czujesz, gdy się tego spodziewasz, w tym:

• Wcześniejsza diagnoza zaburzenia lękowego

• Lęk podczas poprzedniej ciąży

• Poprzednia utrata ciąży lub problemy z płodnością

• Ciąża z powikłaniami lub leżeniem w łóżku (chociaż praktykujący rzadko przepisują już ścisły leżenie w łóżku, częściowo z tego powodu)

• Wiek (młodsze kobiety w ciąży mogą być bardziej podatne na lęki niż starsze kobiety w ciąży)

Wszystkie te czynniki mogą przyczyniać się do zwiększonego ryzyka lęku podczas ciąży.

Dlaczego szukać pomocy w lęku przed ciążą?

Wiele kobiet ma błędne wrażenie, że najlepszym sposobem radzenia sobie z lękiem jest po prostu zmaganie się z nim. Ale jeśli twój lęk jest poważny, istnieje kilka powodów, dla których najlepiej jest szukać pomocy.Chociaż możesz powiedzieć sobie: „Po prostu poczuję się lepiej, gdy dziecko będzie tutaj”, badania wykazały, że kobiety, które odczuwają lęk podczas ciąży, są bardziej podatne na depresję poporodową po urodzeniu dziecka.

Więc chociaż lęk i depresja niekoniecznie występują razem, są ze sobą ściśle powiązane — a ucząc się sposobów kontrolowania lęku przed przybyciem nowego maleństwa, zwiększysz szanse, że będziesz mógł cieszyć się tymi radościami pierwszych kilku miesięcy.Kolejny powód do zbadania sposobów leczenia: długotrwały, silny lęk podczas ciąży może wpływać na rozwój dziecka.

Badania wykazały, że lęk lub depresja podczas ciąży mogą zwiększać prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej, a nawet zwiększać prawdopodobieństwo, że w przyszłości dziecko będzie miało problemy emocjonalne lub behawioralne.

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz