Branże sportu wspinaczkowego jesteśmy w stanie podzielić na : wspinaczka wysokogórska, wspinaczka wielowyciagowa, wspinaczka skałkowa, buldering, wspinaczka halowa. Wspinaczka wysokogórska; można ją kultywować na ścianach gór: niskich Tatry, średnich Alpy, lub wielkich Himalajach. Ten typ wspinaczki zawsze wiąże się z obecnością tak oznaczanych rzeczowych zagrożeń, które wypływają ze specyfiki górskiego klimatu, bądź tez terenu działania. Wspinaczka wielowyciągowa; jest to rodzaj wspinaczki, gdzie kosztowny wspinaczkowe są niejednokrotnie dusze od liny asekuracyjnej, jaka odmierza rozciągłość jednego odcinka wspinaczki zwanego wyciągiem. Na obszernych ścianach częstokrotność nie występują sztampowe górskie zagrożenia a wspinacze w czasie akcji na ogół nie muszą wałczyć o życie, lub biologiczne przetrwanie. Wspinaczka skałkowa; jest to wspinaczka po niezbyt dużych ściankach i ostańcach skalnych Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Wielkość tych skał zazwyczaj nie przekracza 50 metrów, dlatego także czas przejścia kosztowny zazwyczaj nie jest dłuższy aniżeli jedna godzina. Świetnie nadaje się do nauczania początkujących.

W tej chwili najpowszechniejszymi używanymi sprzętami asekuracyjnymi są płytki oraz pochodne od nich kubki asekuracyjne – przetestuj wspinaczka. Płytki zrobione są ze stopu aluminium mogą posiadać różnorodne kształty, lecz na ogół są okrągłe, z dwoma otworami do wprowadzania dwóch żył linii podwójnej. Jeśli mamy linie indywidualną, to wsuwamy ja jedynie do indywidualnego jednego z otworów. Wsuwa się nadzwyczaj krótko odcinek liny, jaki już po drugiej odsłonie płytki należy wpiąć do zakręcanego bez jakichkolwiek zahamowań karabinka uprzęży asekuracyjnej.

Płytka ma okazję być zaopatrzona w sprężynę zapobiegającą blokowaniu się liny, które jest niezwykle praktycznym udoskonaleniem, oraz w cienka pętelkę, jaką asekurujący przypina do tego samego karabinka, co zabezpiecza przed zbyt dalekim biegiem się płytki na linie. Aparatem nadal użytkowanym do asekuracji jest ósemka Fischera, jednak razem z rozpowszechnieniem się płytek asekurujących jej znacznie maleje. Produkowane są też bardziej trudne przyrządy służące do asekuracji, plusem takich urządzeń jest to, że lina jest mechanicznie hamowana.

Podobne publikacje: