Budowa gospodarstw rolnych w stworzonym przez nas kraju jest w dalszym ciągu odmienna od reszty Europy. Mimo zachodzących siłą rzeczy zmian, w dalszym ciągu dominują gospodarstwa średnie i małe, o niezbyt wysokich dochodach. W gospodarstwach tego typu dowolna inwestycja w sprzęt i maszyny do produkcji rolnej stanowi istotny problem.

Dlatego również nabywane są często maszyny używane, z drugiej lub nawet trzeciej ręki, wymagające stałej konserwacji i częstych napraw. Ulegające uszkodzeniu części ciągników rolnych i innych machin w miarę zużywania w trakcie intensywnej eksploatacji powinny być zastępowane efektywnymi, jakie odszukasz na stronie internetowej części do maszyn rolniczych. Nie zawsze jest niezbędność zamontowania fabrycznie oryginalnego zamiennika, przeważnie wystarcza zamiana na część najzwyczajniej w świecie sprawną, nawet używaną.

Najistotniejsza w takiej sytuacji jest dostępność części zamiennych i możliwość ich zakupienia „od ręki”. Przez możliwość zakupienia należy rozumieć nie tylko realną dostępność korzystnego artykułu, jednak i jego cenę będąca na takim poziomie, żeby nie będzie burzyła prostego budżetu gospodarstwa. Moment uszkodzenia machiny jest właściwie nie do przewidzenia, a zdarza się na ogół w trakcie w najwyższym stopniu usilnych prac gospodarskich, a takie odbywają się sezonowo, w tym samym czasie we wszystkich gospodarstwach.

Skutkiem tego w momencie awarii oprzyrządowania, nadzwyczaj trudno jest o sąsiedzką pożyczkę machiny, bo wszelkie są wymagane jednocześnie. Najważniejszym rozwiązaniem byłby serwis na miejscu, pracujący non stop. Od czasu kiedy tak właściwie upadły PGR-y i zlikwidowano większość spółdzielni produkcyjnych, na dostępny oraz tani warsztat naprawczy trudno liczyć.

Najistotniejsza jednakże sprawą jest aby części do ciągników rolniczych oraz wszystkich przeważnie używanych maszyn można było nabyć jak najbliżej swojej miejscowości. Trudno spodziewać się, by punkty sprzedaży firmowe z oryginalnymi szykownymi częściami do ciągników były w każdej wsi lub ewentualnie chociażby gminie. Jednak istnienie jak najgęstszej sieci punktów sprzedaży części używanych, komisowych, jest jak najbardziej możliwe. Podzespoły muszą być sprawdzane i testowane przed sprzedażą.

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz