Rozpad rodziny, a przede wszystkim odejście jednego z rodzicieli jest niezwykle mocnym doświadczeniem uczuciowym dla dziecka w każdym wieku. W dużej grupy przypadkach, dzieci są wykorzystywane przez rodziców w sprawach rozwodowych jak przysłowiowe karty przetargowe. Niewielu umie rozstać się w sposób kulturalny, mając cały czas na względzie dobro dzieci, jakie i tak czują się zagubione w tej sytuacji. Nieraz, dzieci przypisują sobie winę za rozwód swoich rodziców. Wydaje im się, iż na tyle były niegrzeczne, nie dobre, iż rodzice muszą się rozejść. To poczucie winy, o ile nie pozostanie skorygowane przez psychologa, ma prawo w nich pozostać nawet do końca życia.

Sąd rozstrzygając zagadnienia procesu rozwodowego, w głównej mierze musi skupić się na małoletnich dzieciach, by ich dobro nie pozostało naruszone. Zdarzają się sytuacje, kiedy sądy odmawiają rozwodu, ponieważ dziecko zostałoby poprzez rozwód rodziców o wiele bardziej pokrzywdzone, aniżeli posiadając oboje rodziców przy sobie.

Głównie takie sytuacje mają miejsce w wypadkach, gdy dzieci są chore i wymagają ponadprzeciętnej opieki obojga rodzicieli. Nie ma dwóch tożsamych spraw rozwodowych. Ludzkie życie jest tak indywidualne, iż też rozwody są szczególnymi, przeróżnymi wypadkami. Zdarzają się zadania rozwodowe, na których małżonkowie stawiają się z gotowym ‚planem’ na dalsze życie i wychowanie dzieci, jednak zdarzają się, niestety częściej, sprawy, na których dzieci są kartą przetargową, a małżonkowie wygarniają wszelkie przysłowiowe brudy ze swojego życia.

Rozwód, nie jest wobec tego dla sądu sprawą ewidentną – gdy dorośli nie mogą dojść do porozumienia, sąd ma obowiązek zadecydować o przyszłości potomka bądź też dzieci, by zabezpieczyć przede wszystkim interesy małoletnich – przetestuj adwokat świdnica. Skomplikowane są również sprawy rozwodowe, które wymagają podziału majątku. I nie jest ważne, czy majątek jest gigantyczny, czy mały – nieraz kwestią sporną ma prawo być stary samochód, rower, zwierzęta domowe. Ktokolwiek, kto składa pozew rozwodowy do sądu, powinien zastanowić się na początku, czego oczekuje od drugiej osoby i spróbować dojść do porozumienia ze współmałżonkiem. Oszczędność czasu, pieniędzy oraz zdrowia. Najcięższe są sprawy, w jakich dzieci są świadkami przemocy domowej, patologii w rodzinie i same są zagrożone przez najbliższe im osoby.

Podobne publikacje: