Najbardziej popularne i jednocześnie najczęściej występujące defekty wzroku to krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. W każdej z wypunktowanych wad jest inny typ funkcjonowania oka, przez co spostrzegany obraz jest zniekształcony lub też niewyraźny w zależności od przeróżnych czynników zewnętrznych. Są nimi między innymi odległość oka od określonego punku, wyznaczone natężenie światła oraz inne. Wystąpienie wady wzroku nie oznacza, że jednostka nią dotknięta musi do końca życia borykać się z problemem złego (odkształconego) widzenia lub ewentualnie niedowidzenia.

W tej chwili istnieje wiele różnorodnych metod korekcji występujących wad wzroku. W najwyższym stopniu kultowym metodą na niwelowanie skutków wad wzroku są schematyczne okulary ze szkłami optycznymi – wypróbuj ofertę na stronie naprawy okularów poznań. W zależności od konkretnej wady wzroku, w okularach znajdują się umyślnie dobrane do niedociągnięcia wzroku szkła optyczne, jakie rozpraszają lub też skupiają promienie świetlne.

W wypadku stwierdzenia niedociągnięcia krótkowzroczności, przeznaczenie mają soczewki rozpraszające. Są one o wiele bardziej wypukłe, albowiem w wypadku krótkowzroczności, gałka oczna jest nadmiernie długa, a tym samym promienie słoneczne skupiają się zanadto mocno oraz obraz spostrzegany powstaje przed siatkówką. Taka sytuacja objawia się o chorego nieostrym widzeniem. Inny typ soczewek użytkuje się u tak zwanych dalekowidzów. Przy stwierdzeniu niedociągnięcia dalekowzroczności stosuje się natomiast szkła korygujące zbieganie się promieni słonecznych za siatkówką.

Kolejne soczewki są przeznaczone do leczenia wad astygmatyzmu, objawiającego się niewyraźnym widzeniem, niedokładnym, widzeniem tylko wyznaczonych kształtów bądź też zamazanie pewnego kształtu linii. W przypadku astygmatyzmu stosuje się odpowiednie szkła cylindryczne. Niestety w przypadku tej defekty, nawet najpoprawniej dobrane soczewki nie zawsze są w stanie wyleczyć do głębi stwierdzonej wady wzroku. W pewnych momentach leczenie korekcyjnymi szkłami optycznymi musi zostać uzupełnione innymi metodami leczenia wad wzroku.

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz