Mimo wytwarzania wielu farmaceutyków na bazie surowców roślinnych, w szeregu przypadków powodują one niemało skutków ubocznych. Przyczyna leży w odjęciu składników roślinnych substancji pomocniczych, o zewnętrznie małym znaczeniu dla terapii.

Jednakowoż to właśnie one przygotują organizm ludzki na działanie należytych aktywnych składników o newralgicznym znaczeniu. W następstwie tego także większość lekarstw wytwarzanych na bazie ziół jest pozbawiona naturalnych właściwości. Niemało leków z powodzeniem wolno zastąpić ziołowa terapią.

Zioła są wartościowym źródłem witam i składników mineralnych – wypróbuj nasiona medycznej marihuany. Co więcej, mają one łagodne działanie i są łatwo przyswajalne dla organizmu. Właśnie dlatego także użytkowane są na różnorodnego typu dolegliwości. Zioła mogą być także przyjmowane jako suplement diety.

Przykładem ma okazję być wywar z pokrzywy. Stosuje się go w leczeniu awitaminozy z uwagi na obecność w jej surowcu witamin C, K, B oraz wielu mikroelementów. Mnóstwo roślin posiada również rzadko spotykane gdzie indziej pierwiastki, niezbędne dla prawidłowego działania organizmu ludzkiego, jak bor, wanad czy selen. Już nasze prababcie traktowały rośliny zielne z szacunkiem. Zbierano je w wskazanej porze, często wczesnym rankiem. Co poniektóre z nich posiadały mocniejsze działanie, jeśli materiał był ścinany przed pierwszą burzą, w czasie pełni, lub ewentualnie np. w noc św. Jana.

Zwykle każda wieś oraz osada miała własną znachorkę bądź też zielarkę, która specjalizowała się w leczeniu metodami naturalnymi. Ich chłopskie chaty kryte strzechą pachniały opalanym tymiankiem, rozmarynem i miętą. O zioła dbano również w klasztorach. Każdego dnia duchowni wychodzili z prostymi instrumentami na klasztorne poletka by uprawiać te niezwykłe rośliny. Niejednokrotnie byli oni też w posiadaniu fenomenalnych ziołowych receptur. Maści, wywary oraz nalewki były wyprzedawane, lub też wymianę na inne niezbędne towary. Dzisiaj zioła uprawiane są w przydomowych ogródkach, w zasadzie z uwagi na ich intensywny zapach, jak i kuchenne zastosowanie. Uprawia się je też w celach leczniczych. Jest to najogromniejszy oraz równocześnie najstarszy producent ziół w naszym kraju.

Podobne publikacje:

Dodaj komentarz